14 grudnia 2011

Jak zrobić kopię zapasową Gmaila

Pewnie wielu z Was użytkowników Gmaila nie wie nawet że można wykonać taką kopię. W tym artykule opiszę dokładnie jak to zrobić. W tym roku 28 lutego miała miejsce kilku godzinna awaria. Co prawda przy 100% uptime jest to niewielki procent. Niestety wielu posiadaczy kont Google stracili swoje maile oraz kontakty Skrzynki wyglądały jak nowo założone. Możemy się przed taką ewentualnością przestrzec. Jest na to kilka sposobów.

Kopia zapasowa z poziomu konta
Pierwszym sposobem jest zapisanie kopi zapasowej na naszym dysku twardym. Należy się zalogować na nasze konto Google. Na górnej belce po prawej stronie klikamy w swój profil i wybieramy link Ustawienia konta Teraz musimy przejść do zakładki Uwolnienie danych



Jak widać na załączonym screenie mamy możliwość pobrania danych z swojego profilu lub z poszczególnych usług.

Kopia zapasowa w chmurze


Jeśli mimo awarii nadal jesteś zwolennikiem przechowywania danych w chmurze, możesz zabezpieczyć się przed awarią Gmaila za pomocą serwisu Backupify.
Ten sieciowy magazyn danych pozwala na archiwizację i przechowywanie informacji z kilkunastu najpopularniejszych serwisów. Wśród nich są m.in. Flickr, Gmail, Twitter i Facebook. Darmowe konto pozwala na archiwizację pięciu kont i ma – niestety – tylko 2 GB pojemności. Jego prostote w użytkowaniu możesz zobaczyć na stronie producenta w zakładce menu  how it works

Gmail Backup




Jeśli nie dowierzasz przechowywaniu danych na dalekich serwerach, możesz zarchiwizować konto Gmail na swoim komputerze. Służy do tego aplikacja Gmail Backup.
Program pozwala na skopiowanie całej zawartości konta. Zapisane zostaną nie tylko wszystkie e-maile i załączniki, ale również etykiety. Aplikację możesz pobrać, korzystając z strony programu lub bezpośredniego linku.

Przesyłanie e-maili na inny adres
Aby zapewnić sobie dostęp do poczty nawet w przypadku, gdy serwery Google’a odmówią posłuszeństwa, wystarczy w konfiguracji Gmaila ustawić przesyłanie poczty na inny adres.

Odpowiednie opcje znajdziesz w Ustawieniach, w zakładce Przekazywanie i POP/IMAP.


Po przeprowadzonej weryfikacji Twoja poczta będzie dodatkowo na zapasowej poczcie np. w portalu o2.pl lub wp.pl

Klient poczty
Rozwiązanie, które moim zdaniem jest najlepsze z wszystkich prezentowanych, to klient poczty. Zamiast przechowywać swoje e-maile w chmurze, możesz trzymać  je na swoim komputerze lub pendrivie. Do wyboru masz wiele darmowych rozwiązań – Windows Mail, Thunderbird, The Bat! czy zintegrowany z przeglądarką Opera Mail. Wiele z tych aplikacji jest w wersji portable (można przechowywać na pamięci przenośnej.


Zastosowanie dowolnego z zaproponowanych rozwiązań nie powinno zająć Ci dłużej niż kilkanaście minut. Wystarczy tylko poczekać na zarchiwizowanie lub pobranie Twojej poczty.

Czy znasz jeszcze jakieś inne metody na uniknięcie przykrych niespodzianek w przypadku awarii serwerów pocztowych?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz