28 stycznia 2012

[DIY] Wykorzystaj starego laptopa - SONY VAIO PCG-F270

W moje ręce spory czas temu wpadł takowy laptopik. Miał iść na śmietnik ale został mi podarowany. Postanowiłem sprawdzić jego parametry okazało się że nie jest taki mocny lecz do starych gier spod MS-DOSa się nadaje lub jakąś mini dystrybucje Linuxa. Na pokładzie znajdziemy Pentium® II 333Mhz, 64MB RAM, DYSK 6,4GB, CD-ROM, Napęd dtskietek, 1xUSB, 2xPC CARD, 1xVGA, 1xLPT, 1xRS232, Mouse/Keyboard, 1xMikrofon, 1xSłuchawkowe oraz port IRDA. Ekran LCD o przekątnej 14.1" XGA Active Matrix LCD i maksymalnej rozdzielczości (1024 x 768). Tyle znalazłem na pierwszy rzut oka w systemie oraz w BIOSIE. Pokusiłem się o odszukanie ulotki producenta gdzie znalazłem więcej informacji na temat jego możliwości rozbudowy pamięci RAM oraz innych parametrów. Załączam link do tej ulotki Ulotka SONY VAIO PCGF270

Jest to stary sprzęt więc zabrałem się za jego rozebranie i odkurzenie w środku. Na początek trzeba odkręcić śruby panelu z głośnikami oraz trzema przyciskami funkcyjnymi. Śrubki które należy wykręcić znajdują się na lewym boku laptopa.




Kolejnym krokiem jest odkręcenie mocowania klawiatury. Jest to jedna śrubka co wyraźnie widać na drugim zdjęciu poniżej. Klawiaturę należy lekko odchylić od góry i wyjąć. Pamiętajmy o odłączeniu taśmy sygnałowej.




Teraz gdy zdemontujemy klawiaturę mamy dostęp do gniazd pamięci RAM oraz dysku twardego. Włożyłem dodatkowo pamięć 32MB po próbie uruchomienia okazało się że nie widzi tej pamięci. Cały czas wyświetla mi 64MB RAM. Trudno musi starczyć.




W miejscu gdzie wskazuje końcówką śrubokręta podłącza się dysk twardy. Podczas czyszczenia postanowiłem zrobić kopie zapasową tego co się na tym dysku znajdowało. Dlatego nie widać go na zdjęciu.


Teraz gdy już wszystko gotowe zostało tylko złożyć wszystko w całość i zająć się oprogramowaniem tego maleństwa.

Na pierwszy rzut znalazłem minidystrybucje Linuxa. Jako pierwsza SLAX 5.0.1 A oto foto relacja z tego testu.



Jak widać uruchomienie SLAX-a zakończone niepowodzeniem przez błędy które wyskoczyły.


Po wielu próbach przyszedł czas na MS-DOS 7.1 na licencji GNU PL. Zaczynam od instalacji:



Wybór pełnej instalacji:


Instalacja systemu:


Po zakończonym procesie instalacji czas na pierwsze testy i gra w starego poczciwego PAC-MANA


Teraz się mogę cieszyć maszyną do starych gier i umilać sobie czas w zimowe popołudnia lub deszczowe letnie dni. Jeżeli macie jakieś sugestie lub propozycje proszę wypowiedzcie się w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz